Choroby tropikalne w Polsce

Choroby tropikalne w Polsce.Polska jest krajem leżącym w strefie umiarkowanej, przez co charakteryzuje się zupełnie innym klimatem niż kraje tropikalne stref równikowych i podzwrotnikowych. Dlatego też jak dotąd nie słyszy się o niebezpieczeństwach związanych z chorobami tropikalnymi. Nasz klimat nie pozwala na rozwój bakterii wywołujących te choroby, dlatego też nie jest to problem szczególnie nagłaśniany.

Jednakże w obliczu coraz większej ilości wyjazdów polskich turystów do ciepłych krajów zwiększa się ryzyko przywiezienia choroby do Polski, a jeśli to jest choroba zakaźna to istnieje poważne zagrożenie epidemii, jeśli osoba chora nie zostanie w porę odizolowana i wyleczona. Jeśli bakteria lub wirusy, wywołujące groźną chorobę zakaźną, natrafią w Polsce na odpowiednie warunki rozwoju, możemy mieć do czynienia z poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Największym zagrożeniem jest oczywiście malaria, najbardziej znana i zbierająca największe żniwo, tropikalna choroba przenoszona głównie przez komary, na którą rocznie umiera do 500 tys. osób na całym świecie. Mimo znacznych postępów w medycynie, nadal nie wynaleziono skutecznej szczepionki na tą chorobę. Ostatnimi czasy mówi się o zagrożeniu malarią w Europie, spowodowanym ociepleniem klimatu i migracją gatunków komarów do krajów śródziemnomorskich.

W Polsce zagrożenie malarią jest niskie, ze względu na to iż „nasze” owady są w miarę sterylne i jedyne co mogą nam pozostawić tą swędzące bąble. Nie zmienia to jednak faktu, że tylko odpowiednia profilaktyka przed wyjazdem w tropiki powoduje, że nie musimy się martwic, że wracając z podróży nie przywieziemy ze sobą jakiejś niepożądanej „pamiątki”, która może być groźna nie tylko dla nas, ale i dla osób z najbliższego otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *