Problemy trzeciego świata

czy to żółtaczka karotenowa? sprawdź!

W dzisiejszych czasach termin „trzeci świat” jest już raczej niepoprawny politycznie i powoli kraje dawniej w ten sposób określane nazywa się inaczej – na przykład krajami rozwijającymi się. Jest to ogromna grupa państw, z pewnością więcej niż połowa obecnie istniejących krajów. Wśród nich panuje spore zróżnicowanie, jednak można wymienić kilka cech wspólnych, które z pewnością odnoszą się do większości z nich. Niestety, na tej liście znajdują się głównie cechy negatywne, czyli problemy, z jakimi muszą borykać się mieszkający tam ludzie.

Dawne kraje trzeciego świata, poza paroma wyjątkami, nie należą do bogatych. Bieda przekłada się na wiele różnych aspektów, wśród których można wyróżnić na przykład zły stan zdrowotny społeczeństwa. Kiedy ludzie są niedożywieni, brakuje im witamin, żyją w niehigienicznych warunkach i nie mają dostępu do profesjonalnej opieki medycznej, to trudno, żeby byli oni zdrowi. Widać to chociażby po niskich wskaźnikach średniej długości życia czy też wysokiej umieralności wśród niemowląt.

Wiele dawnych krajów trzeciego świat znajduje się klimacie tropikalnym, a takich warunkach występują choroby, których w Europie się praktycznie nie spotyka. Są tam również silnie obecne wirusy, które na całym świecie sieją spustoszenie. Dobrym przykładem jest tutaj HIV – przykładowo w Afryce można znaleźć państwa, w których wskaźnik zarażonych sięga kilkudziesięciu procent społeczeństwa. Te liczby są po prostu przerażające i aż w wstyd, że takie rzeczy dzieją się na świecie w XXI wieku.

Polio Sabin augmentin

Post Author: Adam